

egyházi rend - papság
Az egyházi rend szentsége az Egyház közösségét szolgálja, melynek célja, hogy Isten kegyelmi ajándékaival üdvösségre vezesse, vagyis megszentelje a híveket.
Az egyházi rend szentségét Jézus Krisztus alapította az utolsó vacsorán.
Vacsora közben Jézus a kezébe vette a kenyeret, megáldotta, megtörte s odanyújtotta tanítványinak, ezekkel a szavakkal: Vegyétek és egyétek, ez az én testem! Aztán fogta a kelyhet, hálát adott és ezekkel a szavakkal nyújtotta nekik: Igyatok ebből mindnyájan, mert ez az én vérem, a szövetségé, amelyet sokakért kiontanak a bűnök bocsánatára. (Mt 26,26-28)
Az egyházi rend szentsége eltörölhetetlen jegyet helyez a szentelendőre és Krisztushoz teszi hasonlóvá.
Az egyházi rendnek három fokozata van: diakonus, pap, püspök.
Az egyházi rend szertartásának lényegi része valamennyi fokozatnál a püspök által mondott fölszentelő imádság, valamint az, hogy két kezét a szentelendő fejére teszi, vagyis a kézrátétel.
Az egyházi rend mindhárom fokozatát csak püspök szolgáltathatja ki.
A püspök rendelkezik az egyházi rend szentségének a teljességével.
A püspökök az apostolok utódai, és felelősek mind az egész egyetemes Egyházért, mind a részegyházért, vagyis az egyházmegyéért, amely rájuk van bízva.
Az apostolok presbitereket (püspököket) szenteltek úgy, hogy kézrátétellel adták át nekik a Szentlelket. Ez a gyakorlat mind a mai napig megszakítatlan láncolatban folytatódik, amelyet apostoli folytonosságnak nevezünk.
A püspökök Krisztus hierarchikus papságának teljességével rendelkeznek. A püspökök a hit tanítói, a papok pedig a püspökök munkatársai.
A papság felszentelésük által, püspökükkel egységben, részesednek az Egyház egyetemes küldetésében, hogy az evangéliumot minden népnek hirdessék.
Egy egyházmegye valamennyi papja együttvéve, a püspökkel egységben, alkotja az egyházmegye papi kollégiumát.
Az egyházi rend köteléke révén a világ összes papja mind kapcsolatban van egymással.
A diakonusok feladata, hogy a püspök szolgálatára legyenek.
A diakonusok segédkeznek az Oltáriszentség bemutatásakor. Ki is szolgáltatják az Oltáriszentséget, házasságokat megáldanak, hirdetik az evangéliumot, temetési szertartást végeznek, és részt vesznek a szeretetszolgálatokban.